Aktualności

Zagadka!

 

Czy wiesz co oznacza to logo? Można je znaleźć w mało widocznych miejscach na opakowaniu żywności którą być może kupujesz. Kojarzy się dość miło, zielony kolor, w środku coś co przypomina listki. Można mieć wrażenie że oznacza coś bezpiecznego, naturalnego. Zdrowa żywność? Produkt naturalny?

Nic bardziej mylnego! To logo oznacza że produkt został zakonserwowany za pomocą promieniowania. Fajnie?

Czy jest to bezpieczne? Władzę twierdzą że tak, bo dawki promieniowania są znikome aby móc wywołać niepożądane skutki. Jednak nie przypominam sobie aby nasze babcie coś konserwowały za pomocą promieniowania, więc czy to jest konieczne? Producentów żywności obowiązują dość restrykcyjne normy do których muszą się stosować.

Chciałbym ufać bezgranicznie producentom, lecz od czasu do czasu zdarza się coś przez co na dany produkt już nie patrzę tak samo. Mam tu na myśli sytuacje w których to np. w paczce ryżu znajdziesz kamyczek wykorzystywany do jego polerowania, czy ser pomimo trwającej nadal daty ważności okazuje się pokryty pleśnią (i nie mam tu na myśli sera camembert).

Zdarzyło się wam coś podobnego choć raz?

To wszystko to efekt błędów. Ktoś gdzieś czegoś nie dopilnował a w efekcie czego dostajesz produkt z defektem lub całkowicie niezdatny do spożycia.

Mając na uwadze takie doświadczenia zaczynam się zastanawiać a co by było gdyby coś poszło nie tak przy takim napromieniowaniu? Sprawa została by wykryta od razu przez odpowiednie organy i produkt wycofany ze sprzedaży czy też ktoś najpierw by musiał doświadczyć na własnej skórze nadmiernej dawki promenowania? Jak myślicie?

?