Aktualności

Uwaga na produkty fit!

Utrzymywanie prawidłowej wagi jest jednym z podstawowych elementów profilaktyki zdrowotnej. Znaczna nadwaga może przyczynić się do powstawania wielu chorób układu krążenia, cukrzycy, problemów z tarczycą a nawet według niektórych źródeł sprzyja powstawaniu nowotworów. Ludzie bogatsi o te informacje często rozpoczynają diety, liczenie kalorii, wyrzekają się potencjalnie mocno kalorycznych produktów na rzecz tych FIT.

 

Odwiedzamy sklep, patrzymy na opakowanie towaru, widzimy napis FIT,zero kalorii lub inne hasło kojarzące się z czymś od czego nie przytyjemy i w efekcie nie zastanawiając się dłużej dokonujemy zakupu pozostając w przyświadczeniu że postępujemy słusznie...

 

Ale czy tak naprawdę jest to dobre dla naszego organizmu?

 

Zastanówmy się chwile czym jest ta grupa produktów FIT. Można by śmiało stwierdzić że jest swego rodzaju zamiennik oryginalnego towaru tylko o znacznie zmniejszonej kaloryczności. To co głównie odpowiada za ogrom kaloryczności produktu to węglowodany i tłuszcze. O ile niektóre produkty można odtłuścić bez problemu np. mleko lub jogurt to o tyle z węglowodanami a ściślej z cukrami prostymi nie jest już tak łatwo.

 

Aby produkt zachował jako taki smak należy użyć zamienników. I tu się pojawiają dwie opcje albo użyjemy słodzików naturalnych np. ksylitolu lub syntetycznych np. aspartamu. Pierwsza opcja znacznie wpłynie na cenę produktu finalnego gdyż cukier brzozowy dobrej jakości np. Fiński ma swoją cenę. Druga opcja jest znacznie tańsza i powszechniejsza. Jak myślisz którą wybierze niedrogich towarów producent?

 

Reasumując, jeżeli na opakowaniu widnieje informacja która sugeruje że trzymamy w ręku produkt o obniżonej kaloryczności np. FIT czy też zero kalorii koniecznie zapoznajmy się z jego składem. To że jest na opakowaniu napis FIT nie znaczy że mamy do czynienia z całkowicie naturalnym czy zdrowym pożywieniem, często oznacza to tylko tyle że jedząc ten produkt dostarczamy swojemu organizmowi mniej kalorii...

 

Druga dość bulwersująca sprawa to konserwanty i polepszacze. W świecie gdzie walka o naturalność sięga zenitu niektórzy producenci żywności o obniżonej kaloryczności faszerują nas szeregiem środków konserwujących oraz polepszaczami smaku. W świecie już tak jest że niekiedy nie ma kompromisów. Jeżeli coś odejmiemy to musimy coś dodać aby zachować równowagę.

 

Dlatego uczulamy aby czytać skład produktów które zamierzamy spożyć i dokonywać wyboru świadomie. Należy pamiętać że nie wszystkie produkty FIT są w 100% naturalne i zdrowe tak jak by mogło się to zdawać.

?