Aktualności

Uwaga na grejpfruty!

Nawet gdy nie borykamy się z poważniejszymi chorobami od czasu do czasu zdarzy się nam zażyć tabletkę dostępna bez recepty by uśmierzyć to czy owo. W takich momentach pamiętajmy o tym by przeczytać ulotkę dostarczaną w pudełku z lekiem.

Prócz informacji do czego dany specyfik służy oraz całej długiej listy możliwych skutków ubocznych możemy się natknąć na dość ciekawą informacje która wręcz zakazuje mieszania danego leku z sokiem grejpfrutowym.

Brzmi dość śmiesznie dla osób które mają za nic wszelkie zalecenia i zdarzyło się im się pomieszać leki nawet z czymś mocniejszym... Ale sprawa jest bardzo poważna.

Otóż wspomniany wcześniej owoc zawiera substancje chemiczne które zawarte w grejpfrutach zmieniają sposób metabolizowania leków.

Efekt tego może być różny ale równie niebezpieczny. W jednym przypadku może nasilić działanie leku w drugim osłabić nawet do zera.

Badania naukowców cały czas trwają i liczba dostępnych leków których działanie zmienia się pod wpływem wypicia soku grejpfrutowego ciągle rośnie z roku na rok. To też obrazuje jak mało substancji było wcześniej przebadane pod tym kątem.

Czy zatem powinniśmy się w ogóle wystrzegać choć najmniejszych ilości soku grejpfrutowego po spożyciu leków?

Zdecydowanie tak! Nawet najmniejsza ilość może spowodować niepożądane skutki. Badania wykazały że spożycie jednego owocu lub wypicie szklanki powoduje reakcje farmakokinetyczną.

?