Aktualności

Trująca motoryzacja

To co zazwyczaj ułatwia nam życie negatywne wpływa na nasze zdrowie. Ten przykry fakt tyczy się niestety motoryzacji. Choć dziś jesteśmy w stanie przemierzać bez problemu setki kilometrów to równocześnie jesteśmy zmuszeni przebywać w świecie zanieczyszczonym toksycznym smogiem. Długofalowy kontakt z tego typu zanieczyszczeniami niesie za sobą poważne konsekwencje takie jak powstawanie różnego rodzaju ognisk nowotworowych. Za sprawą miliona pojazdów do naszej atmosfery dostają się nieskończone ilości zanieczyszczeń w tym metale ciężkie. Już dziś można powiedzieć że nasze powietrze to toksyczna zupa w której się obracamy.

Rządy całego świata próbują coś z tym zrobić. Najlepszym przykładem są normy emisji spalin nakładane na producentów pojazdów. Co jakiś czas Unia Europejska wprowadza w życie nową zaostrzoną normę, noszą one nazwę np. Euro 6, Euro 7, Euro 8. Wraz z rozwojem technologi producenci są w stanie wpłynąć na układ napędowy w taki sposób aby z danej jednostki uzyskać maksimum mocy przy zachowaniu minimalnej emisji spalin. Wszystko wiąże się jednak z kosztami. Bardziej ekologiczne auto oznacza auto bardziej zaawansowane technologicznie, co za tym idzie wymaga instalacji szeregu dodatkowych podzespołów.

Wystarczy spojrzeć na fakty... Ze względu na kryzys większość aut pochodzi za zachodniej granicy. Ich stan techniczny często pozostawia wiele do życzenia. Przeważnie to egzemplarze po wypadkach lub kolizjach które są naprawiane najtańszym kosztem w małych warsztacikach. Dla kupującego ważne jest jedynie aby auto jeździło, nie miało wycieków, hamowało i jakoś wyglądało nikt jednak się nie zastanawia nad tym że dany egzemplarz emituje więcej substancji szkodliwych do atmosfery niż powinien. W nowszych samochodach szczególnie w dieslach mamy kilka podzespołów które znacznie zmniejszają emisje spalin.

Jak wszystkie inne podzespoły wymagają od czasu do czasu wymiany. Więc nie zdziwmy się że w naszym samochodzie wyskoczy błąd katalizatora czy też filtra cząsteczek stałych. Takie elementy bywają bardzo drogie, mogą kosztować nawet ok 10 tys zł, więc nie ma się co dziwić że ktoś kto będzie chciał sprzedać auto skutecznie zamaskuje taki błąd aby więcej zarobić na transakcji. Często elementy odpowiedzialne za emisje spalin są po prostu wycinane a czujniki przerabiane w taki sposób aby nie zwracały błędu. Takimi autami idzie jeździć bez problemu latami jednak wpływ na środowisko jest negatywny.

Można powiedzieć że sami podcinamy gałąź na której siedzimy w imię oszczędności która z czasem doprowadzi nas do większych wydatków. Bo co z tego że będziemy kładli nacisk na zdrowe odżywianie, wykluczenie papierosów czy alkoholu z naszego życia jak z każdym oddechem dostarczamy do organizmu trujące substancje? Ważne aby przed zakupem pojazdu sprawdzić emisje spalin na stacji diagnostycznej. Nie można zaniedbywać wymiany elementów odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Świat który nas otacza to nasz dom który ma wpływ na każdy organizm żywy.

Zachorowalność na nowotwory z roku na rok zwiększa się w zastraszającym tępię. Wszystko przez galopujący rozwój naszej cywilizacji. Już dziś powinniśmy myśleć o tym co będzie jutro, jaką przyszłość zgotujemy naszym potomkom.

?