Aktualności

Trucizny wokół nas - Tłuszcze utwardzone

Stosowanie olejów pochodzenia roślinnego niesie za sobą wiele korzyści. Produkty te są bogate w ważne składniki odżywcze dla naszego organizmu. Biorą również udział w licznych procesach zachodzących w zakątkach naszego ciała. Zaleca się stosowanie ich na zimno, znacznie ograniczając obróbkę termiczną. Wszelkie przetwarzanie tego typu produktów wiąże się utratą pozytywnych właściwości.

 

Prawdziwą zmorą dzisiejszych czasów są tłuszcze utwardzone. Są bardzo chętnie dodawane przez producentów „tańszej żywności” ze względu na atrakcyjną cenę oraz łatwość w przechowywaniu czy transporcie.

 

Za pomocą tłuszczów utwardzonych można wytworzyć wiele rzeczy. Chętnie są wykorzystywane w restauracjach typu fast-food ale i sklepowe półki uginają się od produktów zawierających ten nieszczęsny składnik. Wystarczy dokładnie przepatrzeć co jest napisane na odwrocie ciastek, chipsów, chrupek. Smutne jest też to że coraz częściej tego typu tłuszcze można spotkać w produktach które mają uchodzić za „zdrowe”.

 

Faszerowanie się takimi produktami może wywołać szereg niepożądanych następstw. Zacznijmy od tego że utwardzone tłuszcze podnoszą poziom złego cholesterolu a obniżają tego dobrego co za tym idzie to narażenie spożywającego na powstawanie chorób układu krążenia. Ciężko uwierzyć ale zwiększają nawet ryzyko cukrzycy oraz powstawania nowotworów. Świat dietetyki jest jednomyślny że spożywanie tłuszczy utwardzonych skraca naszą egzystencję.

 

Chyba najlepszym rozwiązaniem jest unikanie tego typu żywności jak tylko jest to możliwe. Należy jednak zwrócić uwagę na etykiety, gdyż często producenci świadomi tego że ich produkt nie jest najlepszej jakości usiłują zamaskować niektóre fakty. Zwróć uwagę na frazy; utwardzone (uwodornione), tłuszcze trans, tłuszcze roślinne . Staraj się spożywać produkty jak najmniej przetworzone.

 

?