Aktualności

Trucizny wokół nas - Glutaminian sodu

Często słyszy się że dzisiejsza żywność jest pełna polepszaczy smaku i nie można temu zaprzeczyć. Jednym z bardziej popularnych składników jest E621 czyli glutaminian sodu. Dodaje się go w celu polepszenia walorów smakowych i rzeczywiście nawet z najbardziej podłej „zupki chińskiej” jest w stanie zrobić coś na kształt treściwego wywaru.

 

Występuje bardzo popularnie w krajach azjatyckich jako codzienna przyprawa. Przez co stwierdzono istnienie tak zwanego „syndromu kuchni chińskiej”. Bywa że po obfitej uczcie w orientalnej restauracji odczuwamy przyspieszoną akcję serca, bule brzucha, migreny, potliwość czy nawet lęki. To właśnie reakcja naszego organizmu na E621. Występowanie tego typu symptomów jest ściśle uzależnione od specyfiki naszego ciała.

 

Polepszacz smaku w postaci glutaminianu sodu znajduje zastosowanie wszędzie tam gdzie jakość finalnego produktu nie znalazła by normalnie poparcia w społeczeństwie. Nie występuje on w dobrej jakości produktach sklepowych ani nie przypominam sobie by ktoś próbował go dodać do domowej pieczeni rzymskiej na święta. Jeżeli coś jest wykonane z dobrych składników we właściwy sposób to nie potrzeba niczego więcej.

 

Smak glutaminianu sodu jest określany jako „umami” i jest kategoryzowany jako odrębny byt zaraz obok słodkiego, kwaśnego, słonego czy gorzkiego. Występuje naturalnie w mięsach, serach, grzybach, sosie sojowym, brokułach czy winogronach. Niestety naturalne występowanie smaku a sztuczne dodawanie go bez ograniczeń do produktów wątpliwej jakości to dwie różne rzeczy.

 

Glutaminian sodu jest według niektórych naukowców uzależniający. Ze względu na reakcje naszych kubków smakowych ciężko nam się opanować aby nie sięgnąć po kolejnego chipsa. Konsekwencje długotrwałego spożywania E621 mogą być naprawdę różne. Substancja może powodować uszkodzenie nerek i wątroby, wzrost ciśnienia krwi a co za tym idzie choroby układu krążenia. W określonych przypadkach Jest w stanie wywołać chorobę Parkinsona czy Alzheimera a nawet stwardnienie rozsiane.

 

E621 szkodzi bardzo powoli chorób które powstają w następstwie spożywania przeważnie nikt nie kojarzy z glutaminianem sodu a więc należy mieć się na baczności i zachować należyty umiar.

?