Aktualności

Trucizny wokół nas - Akrylamidy

To pierwszy z artykułów z cyklu „Trucizny wokół nas ”. W cyklu tym postaramy się przybliżyć jak największą ilość substancji oraz czynników z którymi obcujemy na co dzień i które mogą się przyczynić do powstawania różnego rodzaju chorób. Cykl ten powstanie ze względu na ogrom tego co szkodliwe a co z pozoru może zdawać się dość niewinne.

 

Jako pierwszy na tapetę pójdzie związek chemiczny należący do amidów który nazywa się akrylamid. Jest on wykorzystywany do produkcji poliakrylamidu. Brzmi to dość mocno „chemicznie”?

 

Aż nie można się nadziwić że to składnik pożywienia które można dostać w każdym z marketów. Co więcej... Produkujemy go sami. Może on powstać w temperaturze już 120C przy obróbce termicznej produktów spożywczych które zawierają węglowodany. Dla przykładu jeżeli lubisz frytki, smażone ziemniaczki, chipsy to zapewne jesteś narażony na jego szkodliwe działanie.

 

O jakim szkodliwy działaniu mówimy? Udowodniono że akrylamid przyczynia się do powstawania różnego rodzaju nowotworów, między innymi układu trawiennego i przy okazji uszkadza układ nerwowy.

 

Nadmierne spożycie może doprowadzić również do powstawania chorób układu krążenia oraz przewlekłych stanów zapalnych organizmu.

 

 

Wnioski nasuwają się same skoro obróbka termiczna węglowodanów w towarzystwie tłuszczów jest ryzykowna to należy ograniczyć spożycie tak przygotowanej żywności. Lepiej spożywać potrawy gotowane w wodzie lub na parze a zdrowe tłuszcze stosować na zimno.

?