Aktualności

Śmiertelne leki

O tym że tabletki antykoncepcyjne są szkodliwe mówi się od początku ich istnienia. Wielu przedstawicieli świata medycyny przekonuje nas że wszelkie doniesienia na temat szkodliwości to jedynie zabobony dotyczące środków starej generacji. Ponoć nowe leki renomowanych firm mają zapewniać kobietom bezpieczeństwo użytkowania. W końcu jeżeli na ekranie telewizora pojawi się szpakowaty pan tytułujący się jako profesor który ze spokojnym głosem mówi o samych korzyściach płynących ze stosowania danych środków to jak mu nie wierzyć?

Z drugiej strony jestem ciekaw jak można promować coś co powoduje śmierć? Początek roku przynosił nam doniesienia o śmierci co najmniej 4 osób które zażywały popularne tabletki antykoncepcyjne renomowanej firmy. Przyczyną śmierci kobiet były zakrzepy związane ze stosowaniem leku. Środek wykorzystywano również do leczenia trądziku ze względu na duży poziom progesteronu.

Pewnie kobiety które nie żyją usłyszały w gabinecie że lek który będą miały używać jest bezpieczny w stu procentach. Wątpię że lekarz o odpowiedzi na pytanie „Czy ten lek jest bezpieczny” użył zdania w stylu „Wie Pani co... W sumie nie! Może spowodować u Pani zakrzepy które jak się urwą to już po Pani... ”. Czy kiedykolwiek zdarzyło wam się od lekarza usłyszeć negatywną opinie na temat leku który wam zapisuje?

Negatywnie mówi się jedynie o tych lekach które są wycofywane z obiegu i na ich miejsce przychodzi nowy „lepszy”. Wtedy od lekarza usłyszymy „Polecam lek nowej generacji bo poprzedni powodował ryzyko tworzenia zakrzepów...” . Wtedy aż ma się ochotę zadać pytanie „To co... To co żeś Pan wciskał ludziom przez 31 lat szkodziło im zdrowiu?”. Patrząc logicznie na sprawę ze kolejne 30 lat dowiemy się że lek który nam dziś zapisano powoduje coś tam...

Wychodzi na to że jesteśmy jedną wielką bandą królików doświadczalnych. To co wchodzi na rynek nie jest należycie kontrolowane a w przypadku odnotowania kilku zgonów po prostu dany lek się wycofuje. Jak to się odbija na producentach tych leków? A nijak bo wielkie kolosy istnieją już dłużej na tym świecie niż ty! To że firma Bayer wciskała kiedyś ludziom heroinę jako lek nie znaczy wcale że zbankrutuje.

Za wielkimi koncernami są wielkie pieniądze i wielcy ludzie. Pośród wielkich interesów jesteśmy my zwykli mali konsumenci po większości nie świadomi niczego. Niekiedy zachowujemy się jak posłuszne baranki wierząc w słowa „specjalistów” którzy dostają swoją działkę za promowanie czegoś lub zapatrzeni ślepo w kolorowe reklamy z nadzieją kupujemy środek widziany w telewizji. Potrzeba nam wszystkim więcej świadomości, więcej zainteresowania i trzeźwego spojrzenia na świat biznesu jakim jest przemysł farmaceutyczny.

?