Aktualności

Przyczyny niedoborów witamin cz.2

Czy boli głowa czy coś innego często sięgamy po aspirynę. Jest powszechnie znana i nie można powiedzieć że nie skuteczna lecz prócz kojących właściwości jej nadużywanie może się przykro skończyć. Jej systematyczne zażywanie przyczynia się nawet do czterokrotnego wydalania witaminy C z organizmu. Razem z nią w równie szybkim tempie znikają tiaminy, żelazo oraz kwas foliowy. To że powoduje nadmierne wydalanie tak cennych dla nas składników było by jeszcze pestką gdyby nie to że na dodatek blokuje wchłanianie niektórych substancji takich jak aminokwasy, glukoza czy witamina K.

Nawet najprościej dostępne leki w aptece bywają szkodliwe kiedy są niewłaściwie użytkowane. Kolejnym przykładem są syropy na kaszel które to powodują rozkład witamin z grupy B, żelaza, magnezu i cynku. Często zawierają również szkodliwe substancje takie jak alkohol czy dekstrometorfan. Obie nie tylko posiadają destrukcyjny wpływ na organizm lecz również są używkami. Mało znany dekstrometorfan inaczej zwany DXM może posłużyć jako halucynogen w rękach mało odpowiedzialnych użytkowników leków. Wszystko co jest w aptece należy używać z głową oraz zgodnie z zaleceniami lekarzy i farmaceutów inaczej może dojść do niepożądanych sytuacji.

To że cukier rafinowany jest złem wiemy nie od dziś ale dlaczego? Otwórz niszczy biotynę której niedobór może grozić takimi następstwami jak podwyższony poziom cholesterolu, wysypki skórne, wypadanie włosów oraz zmiany zapalne jelit. Biotyna jest inaczej nazywana witaminą H. Wraz z nadmiernym spożywaniem cukru rafinowanego dorobimy się nie tylko niedoborów biotyny lecz również chloru i witaminy C. Warto zwrócić uwagę na to że taki cukier jest wszędzie. Napoje, przyprawy, wędliny, chleb itd. wystarczy spojrzeć na opakowanie.

Główną zmorą naszych czasów jest alkohol. Jako naród spożywany go dość dużo w przeliczeniu na jedna osobę. Ich bogata różnorodność jest odzwierciedleniem popytu. Mocne, słabsze, słodkie, wytrawne co tylko dusza zapragnie. Wraz z rosnącą konsumpcją producenci prześcigają się w pomysłach. Samo nadmierne spożywanie prowadzi do wyniszczenia organizmu poprzez uszkadzanie układu krążenia, mózgu czy układu pokarmowego. Oprócz tego jest chyba królem spustoszenia. Niszczy i wypłukuje wiele pozytywnych substancji z organizmu. Kwas foliowy, ryboflawina, żelazo, wapń, cynk, magnez, selen i takie witaminy jak A, B, C i D.

?