Aktualności

Prawdziwe pieczywo?

Ostatnio dość często mówi się że mniejsze piekarnie mają problemy finansowe. Ponoć wynika to z faktu że ludzie kupują coraz mniej pieczywa. Dlaczego? Czyżby świadomość społeczeństwa się zwiększyła? Prawda jest dość smutna bo tak naprawdę za dobre pieczywo musimy zapłacić dość słono. Mówiąc dobre to takie które jest naturalne. Wypiekane w podobny sposób jak robiły to nasze prababcie na wsi gdy nie było jeszcze na świecie polepszaczy czy spulchniaczy które nie mają nic wspólnego z naturą. Za dobry chleb trzeba zapłacić gdzieś z 10 zł a to dlaczego? A no dlatego że inaczej by się to nie opłacało piekarni.

Kilogramy rożnych substancji które są dodawane do wypieków to doskonały sposób na zapewnienie atrakcyjnej ceny klientowi. Niestety nijak ma się to do naszego zdrowia. Coraz to większe rzesze ludzi świadomie wybierają to co konsumują i dlatego rezygnują z czegoś co nie jest naturalne. Chleb czy bułki można zastąpić na różne sposoby jedną ze zdrowszych alternatyw stanowią płatki owsiane. Bogate w błonnik i składniki odżywcze wyprzedzają pod wieloma względami klasyczne wypieki.

Dużo osób nie je pieczywa ze względu na gluten. Pomijając skrajne przypadki uczulenia na ten składnik warto zaznaczyć że zapycha on nam jelita co w efekcie może powodować problemy z trawieniem oraz uczucie ciężkości. Aby przekonać się co siedzi w składzie wypieków wystarczy wzionąć przeczytać skład pierwszego lepszego produktu w hipermarkecie. A tam zapewne ujrzymy kwas sorbowy użyty aby zabijać wszelkie pleśnie, barwniki, tłuszcze utwardzane które są odpowiedzialne za zapychanie naszych żył, przeciwutleniacze oraz regulatory kwasowości.

W niektórych składach zobaczymy również wodorowęglan sodu odpowiedzialny za spulchnianie i glicerol aby nasz wypiek miał odpowiednią wilgotność. Ciekawe czy nasze prababcie używały podobnych składników? Na pewno nie dlatego stosowanie tego w codziennej diecie uważamy za coś nienaturalnego. Można stwierdzić że w sumie w takim wypieku nie znajduje się nic co by nie mogło się tam znaleźć według przepisów. Aspartam też można dodawać legalnie lecz jakoś ostatnio głośno o tym że ma działanie rakotwórcze. Chcesz ryzykować?

Dobre jest dla nas to co jest naturalne a nie to co da się wytworzyć syntetycznie w laboratorium i upchać do naszej żywności aby więcej zarobić na tym procederze. Pozostaje wybór wysokojakościowych produktów z pewnym składem lub używanie alternatyw. Można pokusić się również samemu o przyrządzenie własnoręcznych wypieków. Wtedy mamy pewność że nie dodamy do ciasta wodorowęglanu sodu. Jesteśmy tym co jemy a więc dbajmy o jakość naszego pokarmu.

?