Aktualności

Morfologia, badanie RTG

Każdy z nas ma lekką obawę przed wynikiem badań, lecz diagnostyka naszego organizmu jest niezbędna i może uratować życie. Diagnostyka pomaga w wykryciu nowotworu w różnych stadiach rozwoju. Wiadomo im szybciej rak zostanie zdiagnozowany tym mamy większe szanse na przeżycie oraz uniknięcie przykrych następstw.

Chorobę nowotworową można zbadać na podstawie rożnych badań. Najbardziej podstawowym jest badanie laboratoryjne krwi. Przez samo badanie OB można wykryć prawdopodobieństwo występowania nowotworu. Ma to związek z tempem opadania erytrocytów w odstawionej próbce.

Choć wielu z nas zapomina, trzeba pamiętać o systematycznych badaniach krwi gdyż może dać to nam obraz pierwszych symptomów powstającej choroby.

Badania rentgenowskie są badaniem obrazowym które pomaga wykryć pierwotne lub wtórne nowotwory płuc. Tą metodą mogą zostać wykryte również chłoniaki oraz lub rak śródpiersia. Badanie rentgenowskie jest jednak tylko podstawowym badaniem i w przypadku wykrycia nieprawidłowości zostaną zlecone inna badania diagnostyczne np. tomografia komputerowa.

Badania RTG nie są wykonywane identycznie jak w przypadku innych urazów. Do przeprowadzenia badania które ma na celu stwierdzenie nowotworu niezbędny jest kontrast. W tym celu do przełyku podaje się środek cieniujący który sprawia że wykryty nowotwór na zdjęciu przybiera wygląd okrągłych cieni.

Jak już wcześniej wspominaliśmy badanie rentgenowskie jest tylko wstępem do dalszej diagnostyki na jego podstawie nie należy podejmować żadnych decyzji na temat terapii, gdyż nie daje ono nam informacji na temat rodzaju zmian i ich zaawansowania.