Aktualności

Leczenie raka - Radioterapia

Kolejną drogą do uzdrowienia jest radioterapia. Pod względem skuteczności plasuje się na drugim miejscu. Leczenie odbywa się za pośrednictwem promieniowania jonizującego. Promienie Roentgena, gamma, kobaltu, radu oraz innych biorą udział w radioterapii. Używanie napromieniowania nie jest taka prostą sprawą wymaga ustawienia odpowiedniej dawki i pola naświetleń aby uniknąć naświetlenia zdrowych obszarów.

 

Nad tym procesem czuwają onkolodzy radioterapeuci. Do sesji radioterapii używa się głównie promieni Roentgena tzw. promieniowania X oraz gamma. Leczenie można podzielić na brachyterapię i teleradioterapię. Różnica polega na zastosowaniu różnych źródeł promieniowania.

Teleradioterapia charakteryzuje się wykorzystaniem wiązki promieniowania z zewnątrz natomiast brachyterapia na zagnieżdżeniu źródła promieniowania dokładnie w guzie lub części ciała tuż nieopodal.

 

Wyjątek może stanowić rak tarczycy gdzie podanie izotopów promieniotwórczych odbywa się za pomocą iniekcji dożylnej lub doustnej. Metoda jest radykalna i owocuje całkowitym zniszczeniem guza oraz przerzutów w jego obrębie. Jedyną w pełni skuteczną metodą przy występowaniu owrzodzenia nowotworowego jest napromieniowanie paliatywne ma ona na celu zahamowanie postępu choroby oraz skuteczne usunięcie niektórych dolegliwości.

 

Nie jest to niestety niezawodna metoda gdyż nie ma co ukrywać że wywiera wpływ tak że na zdrowe tkanki. Na szczęście regenerują się znacznie szybciej o tych pochodzących z guza. Lekarze starają się dbać o dobro pacjenta i sprawują piecze nad jego bezpieczeństwem lecz przy długotrwałym leczeniu nie da się uniknąć przykrych następstw. Bóle głowy, wymioty to zazwyczaj dopiero początek.

 

Z czasem pojawia się osłabiona odporność organizmu połączona z destrukcją szpiku kostnego. Długotrwałe naświetlanie ciała może doprowadzić do powstania pierwszych objawów choroby popromiennej. Radioterapia posiada negatywny wpływ na układ pokarmowy co może się przejawiać krwawymi biegunkami. Czas rekonwalescencji jest ściśle powiązany z siłą naszego organizmu i intensywnością przeprowadzonych zabiegów.