Aktualności

Leczenie raka - Chemioterapia

Chemioterapia, potocznie nazywana jest „chemią” stanowi jedną z najmłodszych dziedzin leczenia raka. Do zwalczania nowotworów używa się substancji farmakologicznych. Na chwilę obecną jest ich grubo ponad 40. Chemioterapia to niestety trucizna dla całego organizmu. Jej działanie polega na blokowaniu podstawowych funkcji życiowych komórek co uniemożliwia funkcjonowanie nowotworu lecz też zakłóca prace całego organizmu.

 

Działanie „chemii” dotyczy zarówno chorych komórek jak i zdrowych. Cytostatyki bo taką właśnie nazwę noszą środki farmakologiczne wykorzystywane do leczenie raka, mogą być również pochodzenia roślinnego. Alkaloidy rośliny Vinca rosea są doskonałym przykładem wykorzystania siły natury do pokonania nowotworu. Największym problemem cytostatyków stanowi fakt iż charakteryzują się działaniem niespecyficznym.

 

Najszybciej dzielące się tkanki organizmu ludzkiego to komórki układu krwiotwórczego i nabłonka przewodu pokarmowego to właśnie od ich tolerancji zależy powodzenie terapii. Efekt chemioterapii jest potężniejszy im szybciej następuje wzrost tkanki. W zależności od typu nowotworu możemy zaobserwować zróżnicowaną aktywność leków cytostatycznych.

 

Chemię stosuje się w przerwach w zależnych od toksyczności oraz rodzaju leku. Są one niezwykle konieczne gdyż nasz organizm ulega destrukcji na skutek trucizny. Przerwa w chemioterapii pozwala organizmowi na odbudowę. Dużemu uszkodzeniu podczas chemioterapii ulega szpik kostny. Możemy również zaobserwować anemię. Niestety nie wszystkie nowotwory są podatne w takim samym stopniu na chemioterapię.

 

Idealnym rozwiązaniem jest substancja która nie naruszając zdrowych komórek była by wstanie rozprawić się z nowotworem. Według G. Edwarda Griffina autora książki „Świat bez raka” amigdalina potrafi zwalczyć komórki rakowe, pozostawiając resztę w nienaruszonym stanie. Griffin opisuje iż regularne stosowanie witaminy b 17 jest w stanie uchronić nasz organizm przed zachorowaniem.

?