Aktualności

Jabłko zwycięzcom.

Po opublikowaniu rankingu najczęściej kupowanych produktów spożywczych wyszło że na czele stoi jabłko. Zawojowało aż 77% rynku. To rewelacyjny wynik i można mówić o sporej dominacji, ale co za tym stoi? Pierwsza myśl która przechodzi to cena. Jabłko jest jednym z tańszych owoców na rynku i kiedy dodamy do tego nagonkę medialną z cyklu „Jedz jabłko, zrób na złość Putinowi” to otrzymamy dobry wynik. To źle że jemy krajowe wyroby? Nie! Ale 77% pokazuje też że inne owoce są spychane na margines i to już wielki błąd.

Każdy owoc zawiera różne wartości odżywcze i różne witaminy. Popadając w skrajności możemy doprowadzić do niedoborów substancji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. A więc skoro nastał czas w którym w osiedlowym markecie możemy dostać dziesiątki rodzajów owoców nie starajmy się drastycznie koncentrować na jednym gatunku.

Chyba że mówimy o avocado, gdyż ten owoc zawiera praktycznie wszystko co ludzki organizm potrzebuje czyli komplet witamin, zdrowych tłuszczy i cenne białko. Naukowcy oraz dietetycy nazywają go nawet „owocem doskonałym”. A więc nie popadajmy w skrajności dla własnego dobra spożywajmy wszystko z rozsądkiem i w umiarkowanych ilościach.

Tylko właściwy bilans węglowodanów, białka, tłuszczy, witamin i minerałów jest w stanie zachować nasz organizm w optymalnej kondycji potrzebnej do zwalczania chorób. Na to co głoszą media należy patrzeć przez palce i zważać wyłącznie na zdrowie swoje i bliskich. Dlaczego? W mediach jest tak że dziś promuje się akcje „Jedz rybę” bo to zdrowe a za rok wyciąga się fakty o tym ile ryba ma w sobie metali ciężkich jednocześnie zaczyna się nowa akcja „Jedz wieprzowinę” i zaczyna się mówić o tym jaka to dzisiejsza wieprzowina jest zdrowa bo jest inna od „tej która była kiedyś”.

Odnoszę wrażenie że publiczne media mówią o pewnych sprawach tylko po to by ożywić dany sektor lub wpłynąć na niego niekorzystnie. Więc nie pozostaje nic innego jak zagłębiać się w literaturę fachową i szukać prawdy tam gdzie rzeczywiście ona jest. A przede wszystkim należy zachować odpowiednie proporcje żywieniowe zgodne z naszym zapotrzebowaniem.

?