Aktualności

GMO

Walka ze wszystkimi rodzajami żywności genetycznie modyfikowanej jest bardzo na topie. Argumentuje się to tym że żywność GMO jest wręcz toksyczna i może powodować powstawanie chorób nowotworowych oraz innych przykrych następstw. Ile w tym prawdy? Chyba tyle ile publikacji naukowych. Świat jest podzielony na zwolenników i przeciwników. Ciężko wychwycić prawidłowe informacje na ten temat.

 

Z jednej strony oglądamy publikacje badań gdzie żywność była testowana na szczurach w efekcie czego zwierzęta uległy zachorowaniu. Z drugiej zaś, mamy w głowie informacje na temat tego że pomarańczowa marchewka jaką znamy to wytwór syntetyczny który został zmodyfikowany genetycznie przez holendrów bo wcześniej naturalnie była żółta. A skoro np. nasi przodkowie którzy nie zachorowali na raka jedli ją całe życie to dowód na to że GMO jest ok!

 

I w co tu wierzyć?

 

Jeden fakt jest pewny. Żywność modyfikuje się genetycznie z różnych względów. Po pierwsze aby dana roślina była odporna na warunki panujące w danym landzie lub jest skład był wzbogacony o coś czego wcześniej nie posiadała.

 

Efekt tego jest taki że ludzie którzy wcześniej głodowali bo plony nie były dostatnio obwite na danym terenie nie martwią się już o brak urodzaju oraz nacje które miały problem z niedoborami danej substancji dziś mają jej bogate źródło.

 

Przykładem jest złoty ryż. Cała dieta dalekiej Azji składa się po większości z ryżu. Problem w tym że wśród biedniejszych nacji występuje niedobór witaminy A. Co to powoduje? Różne problemy zdrowotne nawet trwałą ślepotę. Dlatego stwierdzono że dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie powszedniego taniego pokarmu wzbogaconego o tę właśnie witaminę. W tym celu zmodyfikowano genetycznie bały ryż do postaci złotego ryżu. Problem rozwiązany?

 

Nie...

 

Organizacje przeciwne GMO skutecznie blokują cały projekt. Sprawa zrobiła się tak gorąca że około 110 laureatów Nagrody Nobla postanowiło wystosować list nawołujący do zaprzestania blokowania tego projektu.

 

Z jednej strony mamy na szali rozwiązanie niektórych problemów ludzkości a z drugiej nieznane skutki długotrwałego stosowania. Co Ty wybierzesz?

?