Aktualności

Dostępność leków...

Na „górze” pojawił się znów gorący temat dostępności leków. Bardzo dużo kontrowersji wzbudza fakt że w większości hipermarketów czy na stacjach benzynowych można nabyć dowolną ilość wybranych leków. Oburzenie środowisk aptekarskich powoduje również fakt że środki medyczne są niewłaściwie przechowywane.

 

Obraz tabletek leżących przy kasie to standard dzisiejszych czasów a tymczasem zdaniem wielu aptekarzy powinny one być przechowywane w zaciemnionych pomieszczeniach w stałej temperaturze.

 

Kolejnym problemem jest to że praktycznie każde dziecko może nabyć od tak środki po zażyciu których mogą wystąpić przykre konsekwencje.

 

Naczelna Rada Aptekarska uważa że powinno się znacznie ograniczyć dostęp do leków w miejscach które nie są aptekami.

 

Na dodatek wprowadzić szereg regulacji co do przechowywania medykamentów, takich jak zabezpieczenia opakowań czy gabloty ze stałą temperaturą.

 

A co najważniejsze wprowadzenie ograniczenia wiekowego jeżeli chodzi o możliwość nabycia leku.

 

Wszystko to ma wpłynąć na to że będzie „bezpiecznie”. Ale czy za pomocą takich regulacji w rzeczywistości będzie?

 

Fakt jest faktem że jako naród przeginamy z zażyciem leków dostępnych bez recepty. Wiele statystyk pokazuje że łykamy pigułki w znacznym nadmiarze i często bez uzasadnionej potrzeby. Na dodatek prawdą jest że niewłaściwe przechowywanie leku wpływa na jego jakość i działanie.

?