Aktualności

Cukier to Twój wróg!

Nie od dziś wiadomo o zgubnych skutkach spożywania nadmiernych ilości cukru. Nasza dieta sporo się zmieniła od czasów naszych przodków za to mechanizmy organizmu nie za bardzo. Kiedyś cukry były dostarczane do naszych organizmów w bardzo ubogiej ilości. Pochodziły z tego co człowiek znalazł i po większości stanowiły one węglowodany złożone.

To co dało się upolować było doskonałym źródłem tłuszczów i białek za to co dało się wykopać lub zerwać uzupełniało naszą dietę o cukry. Dziś jest inaczej. Nasza dieta składa się po większości z cukrów prostych i tłuszczy. Wystarczy spojrzeć na tabele makroskładników danego produktu. Większość z nich zawiera najwięcej węglowodanów niżeli zdrowego białka.

Szybki wzrost technologii oraz ogólnodostępny przekaz mediów sprawia że nasz umysł z pokolenia na pokolenie rozwija się coraz szybciej. Posiadamy o wiele bardziej wydajny mózg niż nasi przodkowie. Niestety nie można tego powiedzieć o ciele które od tysięcy lat pozostaje niezmienione.

Pomimo innego trybu życia oraz stopnia zmiany otoczenia nasz organizm tak jakby nie nadążał przystosowywać swoich parametrów do obecnych realiów. Owocem tego jesteśmy my. Istoty o doskonałych umysłach pozwalających przezwyciężyć niedoskonałości ciała takie jak zmęczenie, choroba, kontuzja. Siłą umysłu jesteśmy ponad przestarzałą maszyną naszego organizmu.

Dlatego musimy być świadomi tego co jest dla nas dobre a co złe i dokonywać właściwych wyborów które poprawią nasz komfort egzystencjalny. Jak z nadmiarem cukru radzi sobie nasz organizm? Niestety za bardzo sobie nie radzi. Nie jest w stanie tak szybko zmieniać metabolizmu w celu zużycia jego nadmiaru, stąd mamy otyłość. Jak wiemy cukrem żywi się także rak. Choroby nowotworowe mają dużo wspólnego z nadmiarem glukozy w ciele.

A więc jak go unikać? Zagrożeniem głównie są cukry proste czyli te występujące w słodyczach, napojach oraz tysiącach produktów spożywczych gdzie wykorzystuje się cukier w celu poprawy smaku. Trzeba zwracać uwagę na to co jemy i zastępować cukier dobrym słodzikiem. Nie polecamy tu słodzików niskich lotów dostępnych w masowych sieciach sklepów. Tego typu produkty dają słodki smak za pośrednictwem aspartamu.

Jest to substancja mogąca wywoływać choroby nowotworowe. Tak dowiedli naukowcy prowadząc doświadczenie na myszach. Warto używać słodzików naturalnego pochodzenia. Takim produktem jest Stevia. Produkt ten zawiera wyciąg roślinny i to właśnie on jest odpowiedzialny na słodycz a nie jakaś chemicznie uzyskiwana substancja. A więc jeżeli chcesz unikać cukru rób to z głową i postaw na moc natury gdyż można się nieźle przejechać.

?