Aktualności

Cholesterol

Oddziaływanie cholesterolu na nasz organizm może być korzystny jak i niekorzystny. Wszystko zależy od jego poziomu którego występowanie w określonej ilości jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania lecz nadmiar może prowadzić do rozwijania się chorób układu krążenia.

Kontrolowanie właściwego poziomu cholesterolu niesie za sobą pozytywny wpływ na nasze zdrowie.


Ale czym on właściwie jest? Niczym innym jak związkiem chemicznym będącym niezbędnym elementem naszego istnienia. Jest ściśle powiązany z procesem tworzenia hormonów sterydowych, witaminy D oraz kwasów żółciowych. Występuje on jako jeden ze składników błon komórkowych naszego ciała. Należy podkreślić iż stanowi niezbędny element rozwoju każdego z nas.


Chociaż sam cholesterol nie występuje w ciele jako odosobniony składnik. Przy połączeniu z białkami możemy wyróżnić kilka rodzajów związków które odpowiadają za nasze zdrowie: lipoproteiny , fosfolipidy, triglicerydy. Jednak najważniejsze dla nas są lipoproteiny.


Skoro mnie więcej orientujemy się już czym on jest może rozwiniemy kwestie słynnego złego i dobrego cholesterolu. A więc... Dobrym cholesterolem zwykło się nazywać substancję o nazwie alfa-lipoproteina (w skrócie HDL). Jej głównym celem jest usuwanie nadmiaru cholesterolu z naczyń krwionośnych i przetransportowanie go do wątroby.


Lecz czym jest ten zły? Niczym innym jak beta-lipoproteina (inaczej LDL). Związek ten transportuje cholesterol z wątroby do komórek. Stanowi zupełna odwrotność do HDL. W przypadku nadmiaru cholesterolu w organizmie zaczyna on osadzać się na ścianach komórek tętniczych zwiększając ryzyko chorób takich jak miażdżyca czy choroba wieńcowa.


Morał jest jeden, należy za wszelką cenę dążyć do obniżania złego cholesterolu jeżeli nie chcemy się nabawić problemów ze zdrowiem.

?