Aktualności

Żuć palenie!

Każdy nałóg nie jest niczym dobrym dla organizmu lecz jeden z bardziej bezsensownych to palenie papierosów. Chociażby z tego względu że np. pijąc alkohol odczuwamy zmiany w postaci rozluźnienia. Nie żebym przekonywał że picie alkoholu jest czymś dobrym wręcz przeciwnie ale w porównaniu do papierosów daje „coś”. Pytanie co daje palenie tytoniu? Jeżeli nie palisz to przy pierwszym papierosie kilkusekundowy szmer a później nic... Za to jeśli palisz nałogowo kiedy zapalisz to zaspokajasz tylko głód nikotynowy nie wiąże się z tym nic dodatkowego. Możesz sobie wmawiać że paląc odczuwasz tamto i owamto ale wiedz że to tylko twoja psychika i nic więcej.

Nikotyna uzależnia fizycznie jak i psychicznie przez co tak trudno wyrzucić to świństwo z naszego życia. Wbrew niektórym przypadkom gdzie staruszkowie mający koło setki palą papierosy (sporadyczne przypadki) to palenie skraca nasze życie o 15 lat. A więc nie paląc masz szanse na patrzenie jak twoje prawnuki wchodzą w dorosłe życie. Na rzucenie tego świństwa nigdy nie jest za późno. Wydostanie się z objęć nałogu pozwoli Ci na dłuższe komfortowe życie. Niestety oczyszczanie organizmu i naprawa szkód wyrządzonych przez papierosy nie trwa kilka dni. Jest to dość złożony proces w którym organizm stopniowo wydala toksyny i przywraca równowagę.

Sama nikotyna nie jest aż tak wielkim problemem gdyż jeden papieros zawiera tysiące substancji szkodliwych dla zdrowia. Jednym z nich jest np. amoniak wraz z nim dostają się również substancje smoliste które osiadają na płucach. Paląc papierosa dosłownie zatruwasz siebie i swoje otoczenie gdyż osoby znajdujące się w pobliżu odczuwają podobne skutki jak ty. Niektóre źródła mówią że bierne palenie jest jeszcze gorsze gdyż przebywający w otoczeniu palacza wdycha ten sam dym wzbogacony o dwutlenek węgla.

Sam często się zastanawiam jak to jest możliwe że coś powodujące takie szkody jest legalne w naszym kraju. Przecież od dawien dawna wiadomo że palenie papierosów powoduje choroby układu krążenia jak i zwiększa ryzyko powstania nowotworu. Jak na ironie 3 z 4 aktorów grających kowboi w reklamie znanych papierosów zmarło jak nie na raka to na chorobę układu krążenia i to właśnie za sprawą tego co reklamowali. Na początku koncerny tytoniowe były bezkarne. Dopiero później wielki proces zapoczątkował szereg odszkodowań gdy naukowcy dowiedli powiązanie przedwczesnej umieralności z paleniem papierosów. Od tego momentu na paczkach znajdziemy ostrzeżenia o możliwością powstania nowotworu czy chorób serca. Wszystko po to abyśmy nie żądali odszkodowania za nieświadome zatruwanie.

Warto przestać palić jak najszybciej. Dla niektórych nie jest to łatwe ale wystarczy poważnie się zaprzeć. Pamiętajcie wszystko siedzi w naszych głowach i tylko od nas zależy nasze dalsze życie. Jako osoba która rzuciła nałóg uważam że wystarczy wytrzymać tydzień bez papierosa aby pozbyć się uzależnienia fizycznego, reszta to psychika i przyzwyczajenia które wraz z upływem kolejnych tygodni przestaną nam dawać się we znaki. Jeżeli już próbowaliście i wam nie wyszło nie poddawajcie się każda porażka jest nawozem sukcesu i być może za tym kolejnym razem wam się uda. Najgorsze co może być to utrata wiary w siebie, pamiętajcie nigdy się nie poddawajcie!

?